استرس کرونا

چجوری از شر استرس کرونا خلاص بشیم؟

 اول ببینیم استرس کرونا چیه؟

استرس کرونا در واقع آلارمیه که مغز اولیه شما ارسال میکنه تا شما متوجه بشید اوضاع خوب نیست و فکری برای این وضعیت بکنید. خب این موضوع در حد تعادل و برای حفظ سلامتی خوبه ولی مشکل از جایی شروع میشه که مغز گیر میده و دیگه ول کن نیست و اینجاست که باید آگاهانه کنترلش کنیم وگرنه اون انسانو کنترل میکنه.

از کجا بدونیم که استرس کرونا داریم یا نه؟

اگر شما یکی از علائم زیر را دارید به این نوعاسترس مبتلا شده اید.

 • ترس و نگرانی برای سلامتی خودتان و عزیزان تان
 • تغییر در الگوی خواب یا تغذیه
 • مشکل در خوابیدن یا تمرکز کردن
 • وخیم تر شدن مشکلات سلامتی مزمن
 • افزایش مصرف الکل، دخانیات یا سایر مواد مخدر

البته باید به این نکته هم اشاره کنم که علائم استرس کرونا در همه افراد به صورت فوق نیست.

 • گریه یا ناراحتی و گوشه گیری بیش از حد در کودکان کم سن
 • بازگشت به رفتارهایی که از آن خارج شده‌اند (به عنوان مثال، خیس کردن رختخواب)
 • نگرانی یا غم بیش از حد
 • کج خلقی و رفتارهای “تخلیه ی هیجانی” در نوجوانان
 • عملکرد ضعیف در مدرسه یا حتی گریز از مدرسه
 • مشکل در دقت، توجه و تمرکز
 • اجتناب از فعالیت هایی که در گذشته از آنها لذت می‌بردند
 • سردردهای غیرقابل‌توضیح یا درد بدن
 • استفاده از الکل، دخانیات یا سایر مواد مخدر

چجوری این استرسو را کنترل کنیم؟

برای کنترل این استرس باید اول خودتونو از مکانهایی که این استرسو زیاد میکنند دور کنید و بجاش جاهایی حضور داشته باشید که حس شادی و امنیت بیشتری وجود داشته باشه.

استرس کرونا

اخبار و تلویزیون منبع همیشه فعاله این استرس:

شاید در نگاه اول بگید که اگه اخبارو نبینم خب چجوری از اوضاع و شرایط با خبر بشم در جواب این سوالتون باید بگم اگه شما میخوای استرس کرونا را در وجودت کم کنی یا اوضاع مملکتو درست کنی؟ اگه حتی یکی از اهدافت درست کردن و ساختن کشور باشه طبیعتا با یک ذهن آرام و قوی این کار عملیه نه ذهنی که سرتاسر شده خیر های بد در زمینه کرونا ،پس از این دام بیزون بیا.

دوست خوبم، توصیه من به شما اینه که از تماشا کردن، خواندن یا گوش دادن به اخبار، از جمله اخباری که در رسانه های اجتماعی متشر یشه فاصله بگیرید. شنیدن مکرر در مورد همه‌گیری‌ها، می‌تواند ناراحت‌کننده باشد.

استرس کرونا

 

دوستان همیشه منفی یکی از منابع همیشگیه استرس کرونا:

یعنی باید دوستامو کنار بزارم ؟ راستش دوست کلمه ایست با بار معناییه مثبت دوستی که مدام با حرفاش این استرسو را در وجودتون زیاد میکنه آیا کار مثبتی داره در حقتون میکنه؟ بنظر من حتی اگه عقیده دارید که این دوستها براتون مهمن حداقل تا زمانی که این هیاهو تموم بشه دورشونو خط بکشید و خودتونو دوست داشته باشید.

جمع های خانوادگی و اجتماعی میتونند این نوع استرس را در شما را زیاد کنند:

توی مهمونی ها یا محل کار اکثرا جمع هایی تشکیل میشه که دور هم میشینن و خبرهای داغ روز را رد و بدل میکنن و این دقیقا باعث افزایش استرس کرونا در شما و بقیه افراد حاضر در جمع میشه پس دوتا راه دارید یا توی اون جمع ها که اکثرا میدونید میخوان در مورد چی حرف بزنند حضور نداشته باشید و اگه شرایط جوری بود که مجبور به حضور بودید یک عدد هندزفری همراهت باشه تا در این شرایط بتونی پادکست یا موزیک های شاد و مثبت و لذتبخش گوش بدی.

اگه استرستون بالاست این مقاله را بخوانید: چجوری استرس رو درمان کنم؟

جایگزین های استرس کرونا:

استرس کرونا

شادی :

برای اینکه استرس کرونا در ذهنتون هر روز کم رنگ تر بشه سعی کنید هر روز فیلم های کمدی و برنامه های شاد که بی ربط به موضوعات روز هستند ببینید.

سرگرمی :

مغز شما نمی تونه هم استرس کرونا را در خودش جا بده هم درگیر یک موضوع مهیج و سرگرم کننده باشه پس می تونید با یک موضوع خاص و مهیج که خیلی بهش علاقه دارید سرخودتونو گرم کنید مثل بازی های رایانه ای پرهیجان.

البته شما می تونید از بازی های دسته جمعی مثل: وسطی، هفت سنگ و… استفاده کنید که یه کمی هم تحرک داشته باشه اما خودتون آپارتمانیه می تونید از بازی هایی مثل گل یا پوچ، منچ و مار و پله، اسم و فامیل و … استفاده کنید

تغذیه:

نوبتی هم که باشه الان نوبت تعذیه ست یکی از مواردی که می تونه شما را از استرس کرونا نجات بده توجه ویژه به تغذیه تونه حالا توی ادامه این مطلب بهتون می گم تغذیه شما توی این دوران باید چجوری باشه.

اول از همه باید بگم تا می تونید از مواد غذایی زیر دوری کنید.

پرهیزهای غذایی:

مصرف انواع ترشیجات، غذا‌های مانده و فریزری و سرخ شده را حدالامکان از لیست تعذیه خودتون حذف کنید تا از شر استرس کرونا خلاص بشید.غذاهایی  از قبیل بادمجان، عدس، گوشت گاو، قارچ، ادویه جات (به خصوص فلفل) و غذا‌هایی که نفاخ نفاخ در مبتلایان به افسردگی و اضطراب و افرادی که سابقه چنین بیماری هایی دارن توصیه نمی‌شه.

توصیه های غذایی:

بر خلاف مواد غذایی ها که بالا به اون اشاره کردیم تا برای رهایی از استرس کرونا مصرف این مواد غذایی توصیه میشه پس تا می تونید مصرف انواع سوپ‌های ساده به خصوص سوپ جو با سبزیجات معطر مانند گشنیز و ریحان و ادویه‌هایی مانند زیره، آویشن، دارچین، زعفران و زنجبیل را در رژیم های روزانه عذایی خودتون قرار دهید.

هم چنین اگر قند خون بالایی ندارید می تونید غذاهایی مانند فرنی با پودر بادام، حریره بادام، شله‌زرد با خلال بادام و شیربرنج با عسل را مصرف کنید این غذاها علاوه بر تقویت بنییه بدنی شما باعث کاهش استرس شما هم می‌شود.

ورزش

اگه می خواین هم از استرس کرونا خلاص بشید هم در جهت مثبت فعالیتی بکنید ورزش را بزارید تو برنامه هر روزتون چون ورزش نه تنها مغز را درگیر خودش میکنه بلکه سیستم اینمی بدن شما را هم تا حد قابل ملاحظه ای افزایش میده پس به خودتون اهمیت بدید و ورزش کنید.

برای وزرزش کردن حتما از حرکات کششی و به ویژه حرکات مدیتیشن جسمی استفاده کنید و سعی کنید آن را هر روز انجام دهید. سعی کنید وعده های غذایی سالم و متعادل بخورید، به طور منظم ورزش کنید، بخوابید و از الکل و مصرف مواد مخدر دوری کنید.