شادی

شادی چیست چگونه شاد باشیم

شادی یکی از مهم ترین احساس های هر شحصیه که وجود آن به انسان کمک می‌کند روان سالم تر و بهتری داشته باشد. شاد بودن و شاد زندگی کردن یکی از عوامل مهم پیشگیری از ابتلا به اختلالات روان‌شناختی مثل افسردگیه است.

درواقع، شادی و خوشحالی حالتی هیجانی است که نشانگر میزان رضایت مندی فرد در زمینه های مختلف از خودشه.

 تا یادم نرفته این نکته را هم بگم، خوشحالی و شادی یک انتخاب است و افرادِ خوشحال و شاد هر روز انتخاب می کنن که با خوشحالی روزشون را شروع کنن! چیزی که شاید شما از اون مطلع نباشید  این است که این آدم‌ها(منظورم آدم های شاد و خوشحاله) مانند آدم‌های معمولی هستند یعنی ممکنه اون ها هم با سختی رو‌به ‌رو بشوند، اما با سلاحِ خنده و مثبت اندیشی برای آن زندگی ‌‌ای که لیاقتش را دارن، دائما مبارزه می‌ کنند.

‌ بنابراین اگر تا به حال از خودتان پرسیده‌اید که «چرا آنها همیشه اینقدر خوشحال‌اند؟»

با ما همراه باشید تا با هم برخی از رازهای این افرادِ واقعا خوشحال را مرور کنیم.

همیشه خوشحال نیستند:

بیاین با خودمون کمی روراست باشیم، هیچ‌کس توی این دنیا نیست که همیشه خوشحال باشه.ببینید این درّه‌ها هستند که زیبایی قله‌ها را به ما نشان می‌دهند.

 افراد واقعا افراد خوشحال این را می ‌دونن و به خودشان اجازه می‌ دن که به ‌طور طبیعی احساس اندوه یا سرحال نبودن را تجربه کنند.

تلاش برای خوشحالیِ تحمیلی، خب، تحمیلیه دیگه. پس آنها اندوه، اشک و موانع پیش‌ِ رو خودشون را می ‌پذیرند و به خودشان اجازه‌ی تجربه‌ کردن این لحظات را می‌دهند. هر چه باشد آنها  هم آدم‌اند نه ربات که هیچ احساسی نداره.

نه گفتن را خوب یاد گرفتن:

شاید عجیب به نظر برسه، اما نه گفتن برای خیلی  از آدم‌ ها اطرافمون کار راحتی نیست، به خصوص اگر از آن دسته از افرادی باشند که عاشق خوشحال کردن دیگران ‌‌اند.

با این حال، اگر در نتیجه‌ی چنین کاری همیشه حالِ بدی را تجربه می ‌کنید، باید بدانید افرادِ واقعا خوشحال، انرژیِ خود را برای این کار مصرف نمی ‌کنند. این کار، بی ‌برو برگرد به استرس و اضطراب ختم می‌شود.

 به نوعی هدفِ خوشحال بودن را به تمام معنا نابود می‌کند. در عوض، آدم‌های خوشحال از حقِ خود برای نه گفتن استفاده می‌کنند.

آنها این کار را به روشی جسورانه انجام می‌دهند، روشی که نه به روابط‌ شان با دیگران آسیب می‌ زند و نه خوشحالی خودشان را از بین می ‌برد.

زندگیِ بی ‌دردسری نداشته‌اند:

هیچ‌ یک از آدم‌هایی که واقعا خوشحال هستند و احساس شادی می کنند به شما نخواهند گفت که زندگی ‌شان راحت بوده یا نه! شاید بارها زمین خورده باشند، اما هر بار برخاسته‌اند و نپذیرفته‌اند که زمین‌ گیر بمانند!

 قدرت و انرژی فراوانی که برای برخاستنِ مجدد و جنگیدن به کار برده‌اند چیزی است که معنای شادی و خوشحالی واقعی را به آنها نشان داده است. اگر بتوانید از درون سختی‌ها با لبخندی بر لب عبور کنید، برنده‌اید و چه کسی است که از این موضوع خوشحال نشود!

از عرش به فرش آمدن را تجربه کرده‌اند:

افراد خوشحال و شادی که ما در اطرافمون می بینیم بسیار بیشتر از آنچه که فکرشو بکنید یا حتی بتونید بشمارید توی زندگیاشون شکست خورده اند از عرش به فرش افتاده‌ و دوباره برخاسته‌اند.

 برای اغلبِ آدم های عادی، سقوط از عرش به فرش احتمالا یعنی پایانِ راهه، اما برای افرادِ واقعا خوشحال و شادی که ما شناختیم، این وضع تنها یک موقعیت برای شروعِ دوباره و یک پی ‌ریزی‌ مستحکم ‌تر و بهتر است.

 این افراد در مسیرِ صعود درس‌های زیادی آموخته‌اند و در مسیرِ سقوط درس‌هایی بسیار بیشتر. هیچ تجربه‌ای بیهوده نیست و آنها با علمِ به این موضوع پیش می‌ روند!

نقص‌ شان را دوست دارند:

چه بسیار آدم‌های شاد و خوشحالی که نقص داشتن ام آنها با نقص خودشان کنار آمده‌اند و نقص‌ها و عیب و ایراد هایشان را پذیرفته‌اند.

افرادِ واقعا شادی که اطرفمون زندگی می کنند می‌دانند همه‌ ی این نقص‌ها تنها بخشی از چیزی است که آنها را به انسانی استثنایی تبدیل کرده است. آنها عاشق این موضوع‌اند! آدم‌های خوشحال درک کرده‌اند چیزی به نام بی ‌نقصی، وجود خارجی ندارد و نه تنها به دنبال آن نیستند، بلکه فهمیده‌اند که نقص‌ها هم به همان اندازه عالی ‌اند!

در زندگی ‌‌شان جایی برای استرس باز نمی ‌کنند:

آدم‌های واقعا خوشحال چه با مدیتیشن کردن، چه با دور شدن از شرایط استرس زا یا به روشی خلاقانه مسیر را برای خودشون هموار می‌کننن تا از هر موقعیت استرس‌آورِ غیرضروری اجتناب کنند همین کار شادی را برای آنها به ارمغان می یاره و به سرعت هر چه تمام ‌تر آنها را خوشحال و شاد می کنه.

اشتباه برداشت نکنید،این کار به هیچ وجه طفره رفتن نیست!!!!، بلکه راهبردی برای تمرکز بر روی چیزهایی است که واقعا برای آن ها اهمیت  دارند و جلوی استرس‌های کوچک آزاردهنده‌ را می‌گیرد تا به مسئله‌ای بسیار حادتر تبدیل نشوند.

خوب است بخوانیم: استرس رو چجوری درمان کنم؟

ورزش می‌کنند:

برای خوشحال شدن و احساس شادی کردن چه راهی بهتر از انجام کاری است که مواد خوشحال‌کننده‌ و شادی آوره طبیعی را درون در بدن آزاد می ‌کند؟

 آدم‌های واقعا خوشحال و شادی که می بینیم از زندگی سالم و ورزش بهره می ‌برند، نه فقط برای داشتن ظاهری خوب، بلکه چون به آنها احساسی حتی بهتر از حسی که دارند را می ‌دهد! چه در فضای آزاد می دوند یا در باشگاه ورزش کنند، آدم‌‌های خوشحال و شاد از فواید ورزش و ترشحِ اندروفین در بدن خود با خبرند.

قضاوت نمی‌کنند:

آنها نیاز یا تمایلی به قضاوت دیگران ندارند، چون دوست ندارند خودشان هم مورد قضاوت قرار بگیرند و کسی آن ها را قضاوت کند. ترجیحِ آدم‌های خوشحال این است که بگذارند دیگران همان‌طور که دوست دارند زندگی شان را زندگی کنند. نگرانی در این ‌باره که دیگران چه می‌کنند یا نمی‌کنند غیرضروری و زمان‌بر است و فقط به فردِ قضاوت‌کننده احساسِ کاذبِ برتری می‌دهد.

 آدمِ خوشحال و شاد نیازی به این کار ندارد و ترجیح می‌دهد از زمانش به جای تخریبِ دیگران، برای تعالی آنها استفاده کند.

می ‌توانند توجه ‌شان را تنظیم کنند:

فارغ از نوع مشکلی که با آن رو‌به ‌رو هستند، همیشه راه دیگری برای بررسی مسائل وجود دارد. آنها با تنظیم توجه می ‌توانند به مشکلات سخت با نگاهی تازه بنگرند. تنظیم توجه، چشم‌انداز تازه‌ای به دست می‌دهد و با چشم‌اندازی جدید راه‌حلی تازه پدیدار خواهد کرد.

حرف آخر:

توقع داشتن از دیگران فقط و فقط لذت زندگیو از شما دور می کنه اینو بخاطر داشته باشید هر شخص در شرایط و فرهنگ خاصی بزرگ شده و اطلاعاتی دریافت کرده و ذهنش با همون اطلاعات زندگیشو اداره می کنه و شما هم اطلاعاتی دریافت کردید که ممکنه تشابه با دیگران نداشته باشه.

 پس هر کس به خودش حق میده از اطلاعت خودش دفاع کنه چون سالها با اون اطلاعات زندگی کرده در نتیجه با توقع داشتن و پا فشاری روی توقعات فقط خودتون اذیت می شید چون توقع امروز شما از اطلاعات ذهن شما سرچشمه گرفته و که با اطلاعات دیگران متفاوته.

پس برای این که شما هم بتونید شادی و خوشحالی را تجربه کنید بهتره که از هیچ کس توقع نداشته باشید.

اکثر انسان ها در ذهن خودشونو در آینده با شخصیت و موقعیتی متفاوت و بزرگتر نسبت به امروز می بینند و اون شخصیتو دوست دارن و نسبت بهش حس خوب دارن و در اصل افراد اون موقعیتو دوست دارن نه اصل وجودشونو در نتیجه اگه به اون موقعیت هم برسن چند روز براشون تازگی داره و دوباره تصویرسازی شروع میشه ومنتظر موقعیت و شخصیت بعدی میشن تا باهاش خوشحال باشن  و احساس شادی داشته باشند

در نتیجه هیچوقت به خوشحالی واقعی نمی رسند خودتونو همینجور که هستید همین حالا با همین شرایط امروزتون عاشقانه دوس داشته باشید تا شادی واقعی رو تجربه کنید…